alebo menej muziky za viac peňazí. Nevýhody prevažujú nad výhodami. A nevýhodám sa nevyrovná ani to, že pri fotovoltaike stačí ťahať k bojleru tenšie káble a pri kolektoroch je solárne potrubie hrubšie (tak či tak je potrebné obe dotiahnuť zo strechy k bojleru).

Porovnanie ohrevu vody fotovoltaikou a solárnymi kolektormi

Parametre výkonu a ceny zostáv na ohrev vody pre priemernú domácnosť, porovnanie najbežnejšie ponúkaného systému na ohrev vody fotovoltaickými panelmi so solárnymi kolektormi Thermosolar:

Fotovoltaika 
Logitex 2,2 kW + 250 l bojler
Solárne kolektory Thermosolar TS 300 x 3 + 300 l bojler
Výkon 2,2 kW 3,7 kW
Plocha na streche 12,9 m² 6,2 m²
Objem boleru 250 l 300 l
Cena s dotáciou 3 259 € 2 199 €
Celkovo

Nominálny výkon je jedna vec, podstatnejšie sú tepelné zisky. Pre vyššie porovnávané zostavy je priebeh produkcie za rok orientačne takýto:

Drobnou výhodou fotovoltaických panelov je, že v zime vyprodukujú o niečo viac ako kolektory. V zime sú však absolútne zisky výrazne nižšie, je to najmenej zaujímavé obdobie, a to pre akýkoľvek solárny systém. Z celoročného pohľadu vyprodukujú výrazne viac tepla na ohrev vody kolektory.

V prípade priameho fotovoltaického ohrevu vody (napr. Logitex, ale aj iné systémy) „inovatívne“ a „patentované“ neznamená vyšší výkon a prínosy a nižšiu cenu ale práve naopak – zohreje to menej vody a zaplatíte viac. Vyhlásenia spoločnosti Logitex, že je to „najmodernejšia technológia na svete“ sú prinajmenšom veľmi odvážne, skôr však rovno zavádzajúce a klamlivé.

Zábavným argumentom v prospech fotovoltaiky býva, že fotovoltaické panely nepotrebujú priame slnečné žiarenie, ale stačí im, keď je „svetlo“, teda môže byť aj oblačno. V podstate je to síce pravda, ale pri oblačnej alebo zamračenej oblohe fotovoltaické panely produkujú 1 – 10 % maximálneho výkonu. Technicky to nula nie je. A slnečné kolektory sa musia najskôr samé zohriať na „prevádzkovú“ teplotu, až potom sa solárny okruh spustí. V praxi vám však bude táto „výhoda“ nanič.

V prevádzkových nákladoch nie je zásadnejší rozdiel, pri kolektoroch sú tiež minimálne (možno 10 – 20 kWh na rok na pohon obehového čerpadla a riadiacej jednotky, čo je do 3 € za rok).

Ďalšie (možno menej prehľadné ale vedeckejšie) porovnanie ohrevu vody kolektormi a fotovoltaikou si môžete pozrieť tu a tu.

Ohrev vody fotovoltaikou sa hodí ako doplnok

Ohrev vody fotovoltaickými panelmi má význam vtedy, ak je to doplnok k napájaniu iných spotrebičov v domácnosti. Je to výhodnejšie a lacnejšie ako batérie na akumulovanie elektriny, pričom účelom oboch riešení je maximalizovanie využitia elektriny vyprodukovanej panelmi.

  • Fotovoltaika sa primárne využíva na napájanie spotrebičov v domácnosti.
  • Na ohrev vody sa využijú len prebytky nespotrebované inými spotrebičmi. V realite to môže byť aj väčšia časť, prioritu majú však ostatné spotrebiče. Výhodou je, ak už máte bojler s elektrickou vyhrievacou špirálou.
  • Takéto riešenie sa dá dosiahnuť zariadeniami na riadenie spotreby v reálnom čase, napr. Solar iBoost (úplne dole na stránke).
  • Výhodné je to vtedy, ak prioritne uvažujete o fotovoltaike, pričom je vždy lepšie využiť to, čo v domácnosti nespotrebujete, na ohrev vody, ako to dávať zadarmo do siete.