Fotovoltaika dnes už dokáže ušetriť pekné peniaze. Nie však automaticky. Jedna vec je koľko elektriny fotovoltaika vyprodukuje a druhá, koľko z toho spotrebujete priamo v domácnosti a tým ušetríte, keďže nemusíte odoberať elektrinu zo siete.

A v tomto vie byť dosť problém, o ktorom mnohé inštalačné firmy ani nezačnú diskusiu. Pre nás je však veľmi dôležité, aby ste dokázali fotovoltaiku čo najlepšie využiť a v konečnom dôsledku boli s ňou spokojní. A ak to z nejakých dôvodov nebude možné, rovno vám to povieme, aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze za niečo, čo sa pre vás nehodí.

Aj tu upozorníme, že úvahy o tom, že by ste využili „virtuálnu batériu“ alebo elektrinu „predávali“ do siete sú (žiaľ) od začiatku odsúdené na sklamanie, viac si môžete prečítať tu.

Príklad úspor pri rôznom využití produkcie fotovoltaiky s výkonom 3,5 kWp (10 panelov s výkonom 350 Wp):

Ročná produkcia 100% využitie 75% využitie 50% využitie
4 000 kWh 640 € 480 € 320 €

Najjednoduchšie a najefektívnejšie možnosti zvýšenia miery využitia fotovoltaiky

 • Batérie

  Technicky dnes už jednoduchý a účinný, avšak stále nie práve lacný spôsob – pri použití batérií fotovoltaika nevyrobí o nič viac, stále je to len zvýšení miery jej využitia. Viac o batériách si môžete pozrieť tu.

  Aj s batériami vie byť reálna a skutočná (nie teoreticky maximálna) „návratnosť“ hybridného fotovoltaického systému s lítiovými batériami pod 10 rokov, čo pri jeho 2-3 násobnej životnosti nie je zase tak zlé.
   

 • Využitie inak nevyužitých prebytkov na ohrev vody

  Použiť fotovoltaiku priamo a len na ohrev vody nie je najšťastnejšie riešenie.

  Keď sa však na ohrev vody využijú prebytky elektriny vyprodukovanej fotovoltaikou, ktoré by inak „odtekali“ zadarmo do siete, „zabijete dve muchy jednou ranou“ a nie je to ani tak drahé. Toto riešenie sa hodí najviac pre tých, ktorí používajú na ohrev teplej vody v lete elektrinu (a majú teda elektrický bojler).

  Na tento účel používame najčastejšie zariadenia Wattrouter alebo Solar iBoost+, takto je možné dosiahnuť využitie fovotoltiky na minimálne 80 – 90 %, a to starostlivým nadimenzovaním a naprojektovaním systému.

  Našim rekordom využitia fotovoltaiky s týmto systémom kombinácie napájania spotrebičov v domácnosti a ohrevu vody je 98% (konfigurácia: celkový výkon 3,42 kWp, 12 panelov 285 Wp rozdelených kvôli rozloženiu produkcie FV dlhšie počas dňa do dvoch stringov 7 (JJV) + 5 (JZZ), menič Fronius Primo 3.5, Wattrouter Mx na ohrev vody v bojleri):

 • Kombinácia batérií a ohrevu vody v bojleri z „prebytkov“

  Takto idete „na istotu“. Ak sa fotovoltaika nadimenzuje optimálne, tak viete byť vďaka fotovoltaike od apríla do septembra energeticky takmer „nezávislí“.