Oplatí sa investovať do solárneho systému, aká je návratnosť solárnych kolektorov a fotovoltaiky?

Veľmi častá otázka, odpoveď je zdanlivo jednoduchá – pre tých, ktorí dokážu využiť potenciál solárneho systému, sa to oplatí. Nejednoznačné je však, kto sú to tí, ktorí vedia využiť potenciál týchto technológií. Určite sa to neoplatí úplne každej domácnosti bez rozdielu (ale to vôbec nie je problém technológie ako takej), ale predovšetkým jej nedostatočného využitia.

Solárne panely (kolektory aj fotovoltaika) vedia byť rozumnou investíciou pre veľkú časť domácností. I ideálnom prípade vie byť návratnosť kolektorov aj fotovoltaiky aj do 5 rokov. Pred tým, ako sa rozhodnete pre solárny systém, radi vysvetlíme, čo dokáže a čo je možné od neho očakávať …aby ste vedeli, či je to pre vás vhodné a správne.

Slnečné kolektory aj fotovoltaické panely sú výborné technológie, ak sa však použijú na to, na čo sú určené. Teda na niečo, čo sa určitým spôsobom kryje s dostupným slnečným žiarením. Potom sú prínosy určite zaujímavé.

Kedy (určite) nie

 • Očakávate, že sa úplne „odstrihnete“ od dodávateľov energií a budete úplne energeticky nezávislí. Bez veľkých energetických „monopolov“ alebo palív na kúrenie si v našich zemepisných šírkach (kvôli zime) ešte neporadíme, ale zase nemusia od vás vytiahnuť všetky eurá za energie – značnú časť energií si (hlavne od jari do jesene) dokážete zabezpečiť solárnym systémom.

 • Ste netrpezliví a čakáte, že sa vám solárny systém vráti za pár mesiacov. Nedajú sa čakať zázraky zo dňa na deň. Pritom návratnosť solárnych panelov (kolektorov aj fotovoltaiky) vie byť v ideálnych prípadoch aj do 5 rokov (a to pri násobne dlhšej životnosti).

 • To, čo zaplatíte za solárny systém, sa vám zdá byť veľa peňazí, nevnímate to ako investíciu. A preto napokon dáte prednosť plateniu vyššej sumy za energie každý mesiac (veď to nie je až tak veľa, všakže), ako by ste raz zainvestovali a potom platili výrazne menej.

 • Chcete využívať solárny systém hlavne na vykurovanie, internetom zorientovanejší na prikurovanie. To je proti logike a fyzike, zjednodušene sa kúri preto, lebo vonku je chladno/zima a to chladno je (mimochodom) práve preto, že málo svieti slnko – na rozdiel od leta. V určitých prípadoch je možné solárny systém využiť na podporu vykurovania, ale nie je možné od toho veľa čakať.

Solárny systém je potrebné vnímať ako investíciu, ktorá vyprodukuje počas svojej životnosti energiu (a pre vás finančné úspory na energii) v hodnote niekoľkonásobne viac ako sú náklady na takýto systém (vďaka dotáciám je tento pomer ešte lepší). Pre niekoho je návratnosť tejto investície 6-8 rokov pri životnosti 20-30 rokov zaujímavá, ale niekto to môže považovať za príliš dlho. Je to subjektívne.

Kedy je to otázne

 • Ste v domácnosti dvaja alebo sám a zrejme sa to v budúcnosti nezmení.

 • Máte pomerne malé výdavky na energie (elektrina, ohrev vody) a navyše v lete používate na ohrev teplej vody plyn.

 • Máte obmedzené finančné prostriedky a ešte ste nevyužili jednoduchšie spôsoby, ako ušetriť, viac napríklad v tomto článku. Je totiž jednoduchšie energiu ušetriť ako ju produkovať, aj keď lacnejšie.

V týchto prípadoch je problémom, že solárny systém si vyžaduje určité fixné náklady, ktoré sa nemajú kedy rozumne vrátiť, pretože nahradená časť energií, na ktorých sa ušetrí, bude malá.

Aké sú vhodné predpoklady

 • Je vás v domácnosti/dome viac (aspoň 3-4) a nejaký čas to tak zostane alebo to bude ešte viac, napríklad ste rodina s menšími deťmi (alebo to plánujete), ktoré tak skoro z domácnosti neodídu. Vtedy máte zrejme pomerne vysokú spotrebu teplej vody a tiež elektriny.

 • Pritom nevyhnutne nemusíte v súčasnom dome plánovať bývať desiatky rokov. Takáto investícia môže zvýšiť jeho hodnotu pri prípadnom predaji, a to kvôli nižším prevádzkovým nákladom na bývanie.

 • Nie je u vás zavedený plyn, prípadne ste si plynovú prípojku ani nezriadili a ani to neplánujete. Ohrev vody elektrinou je najdrahší a v takomto prípade je návratnosť solárnych kolektorov najkratšia.

 • Ak uvažujete o fotovoltaike, viete elektrinu vyprodukovanú od jari do jesene rovno spotrebovať, ideálne už máte aj elektrický bojler, do ktorého je možné „ukladať“ aktuálne prebytky elektriny nevyužitej inými spotrebičmi v domácnosti, takže sa reálne využije čo najviac vyprodukovanej elektriny. Akumulácia v batériách sa však tiež postupne dostáva do oblasti rozumnej ekonomickej návratnosti.

 • Výborné je, ak uvažujete o zabudovaní solárneho systému už pri projektovaní a stavbe domu, takto sa dá vyhnúť zbytočným nákladom na prerábanie už hotového a dodatočné zakomponovanie solárneho systému. Na získanie dotácie nemusí byť dom dokončený a skolaudovaný, môže byť rozostavaný.

 • Od roku 2021 sa bude vyžadovať pre novostavby energetická trieda A0, čo znamená, že vo veľa prípadoch rodinný dom bez solárneho systému vám ani nedovolia postaviť – nedostanete stavebné povolenie.

A čo je výhodnejšie – fotovoltaické panely na výrobu elektriny alebo slnečné (termické) kolektory na ohrev vody?

Tu je kritérium jednoduché, ale nezávisí priamo od technických parametrov jednotlivých systémov. Ale od toho, čo je výhodnejšie a ekonomicky rozumnejšie nahradiť – ohrev vody alebo spotrebu elektriny, inými slovami, na čo miniete viac (v súčasnosti aj predpoklad do budúcnosti).

 • Ak ste väčšinu bežných dní mimo domu (v práci, deti v škole, v lete na dovolenke, výletoch), je pravdepodobné, že spotreba elektriny bude v tomto čase nízka. Rozumnejšie je vtedy uvažovať o ohreve vody kolektormi, ohriata voda vydrží v bojleri deň-dva (a máte ju k dispozícii na večer aj na ďalší deň). Je to efektívnejšie riešenie aj z hľadiska ceny a návratnosti.

 • Ak máte pomerne vysokú spotrebu elektriny práve vtedy, keď svieti slnko (tzn. cez deň, od jari do jesene) – v domácnosti sa väčšinou niekto zdržiava, okrem toho napr. klimatizácia, tiež čerpadlá pre závlahy, bazén alebo rybníček a pod., je vhodnejšie uvažovať o fotovoltických paneloch.