Fotovoltaika pre firmy ako „lokálny zdroj“

Situácia s využívaním fotovoltaiky firmami sa z hľadiska legislatívy v roku 2022 značne zlepšila. Aj keď stále pripojenia nie je proces úplne jednoduchý.

Hlavné zmeny v roku 2022

  • Do apríla 2022 bolo možné inštalovať lokálny zdroj (t.j. fotovoltaiku pre firmy) len pre vlastnú spotrebu s výslovným zákazom dodávok do siete (okrem drobných tolerovaných technických „prietokov“).
  • Od apríla 2022 je možné inštalovať fotovoltaiku až do výšky MRK (maximálnej rezervovanej kapacity) odberného miesta, teda maximálneho možného odberu elektriny zo siete, a tiež dodávať „prebytočnú“ elektrinu do siete – do októbra 2022 to však bolo podnikaním v energetike, čo bolo komplikované, náročné a v konečnom dôsledku (často) odradzujúce.
  • Od októbra 2022 bola v zákone (251/2012 o energetike) definovaná kategória „aktívneho odberateľa“ (prosumer), pri ktorom podnikaním v energetike nie je výroba elektriny v zariadení s inštalovaným výkonom do 1 MW … alebo dodávka elektriny … ak tieto činnosti nie sú ich hlavnou podnikateľskou činnosťou.
  • Stále je však potrebné oficiálne fotovoltaiku pripojiť do distribučnej siete, kde administratívna náročnosť zostáva a tiež je nepríjemnou hranicou limit 100 kW, distribučné spoločnosti totiž vyžadujú pri výkonoch nad 100 kW prepojenie fotovoltaiky na ich dispečing, čo je pomerne nákladné a komplikované.

Fotovoltaika s využitím virtuálnej batérie/požičovne elektriny

  • V súčasnosti najzaujímavejšie/najvýhodnejšie riešenie, fotovoltaikou je takto možné „pokryť“ aj na celoročnú spotrebu elektriny, ak je dostatočný priestor na inštalovanie panelov.
  • Avšak v súčasnosti jedinou spoločnosťou, s ktorou sa dá využiť tento model „započítania“ elektriny dodanej do siete voči spotrebe (samozrejme nie v plnej výške, len v cene elektriny bez distribúcie) je Magna Energia. Teda musíte byť ich zákazníkom, alebo ste ochotní k nim prejsť, ak vám v tom nebránia zmluvné záväzky so súčasným dodávateľom.

Fotovoltaika ktorá „predáva“ prebytky elektriny do siete

  • Legislatívne už dnes nič nebráni tomu, aby si firma nainštalovala fotovoltaiku (s výkonom do maximálnej rezervovanej kapacity) a dodávala elektrinu do siete za dohodnutú cenu (a nepodnikala by pritom v energetike).
  • Tento model ponúka čoraz viac dodávateľov elektriny, pričom prebytky vie „odkúpiť“ aj iný dodávateľ elektriny ako váš súčasný. A to za spotové (trhové) ceny elektriny v čase dodania do siete podľa OKTE mínus určitá „marža“ (30 €/MWh marža je dosiahnuteľná aj pri menších fotovoltikách).

Fotovoltaika výlučne pre vlastnú spotrebu bez dodávania do siete (neodporúčame)

  • Nevýhodou často je, že pri dimenzovaní fotovoltaiky na vlastnú spotrebu tak, aby zbytočne nevznikali nevyužiteľné prebytky, je často problematické dosiahnuť viac ako 15-30% pokrytie celoročnej spotreby elektriny. Totiž fotovoltaika sa vtedy dimenzuje na spotrebu v letnom polroku tak, aby jej maximá produkcie v rámci dňa (okolo poludnia, medzi 10 – 15) neboli zbytočne (výrazne) vyššie ako spotreba elektriny. A od jesene do jari fotovoltaika toho zase veľa nevyprodukuje.
  • Síce nemusíte riešiť „obchodné“ záležitosti dodávania elektriny do siete s dodávateľom elektriny, to však (pri všetkej ostatnej administratíve) nie je až taká komplikácia.
  • Batériové úložiská síce pomôžu vylepšiť priame využitie produkcie fotovoltiky a mieru pokrytia celorčnej spotreby, ale ekonomicky je návratnosť takéhoto riešenia značne dlhá (10-20 rokov), keďže existujú alternatívne spôsoby, ako na prebytkoch „zarobiť“ – možnosti popísané vyššie.
  • Sú situácie, kedy je obmedzením priestor na inštaláciu panelov a spotreba objektu pomerne vysoká, v takomto prípade nie je často ani kam inštalovať taký výkon fotovoltaiky, aby po pokrytí vlastnej spotreby ešte „zostalo navyše“ na dodávanie do siete.
  • Ak vás fotovoltaika zaujíma a myslíte si, že by bola prínosom pre ušetrenie vašich nákladov na energie, radi to prediskutujeme: Ján Žažo, 0905 402 692, jan.zazo@quest.sk